Livandoja është një barishte e cila është e famshme për prodhimin e vajit të saj esencial, i cili merret nga distilimi i thelpinjve të lules së livandës. Vaji i livandës ka përdorime kozmetike, dhe mendohet të ketë dhe disa përdorime mjekësore.

Kjo bimë është vlerësuar shumë për kujdesin e lëkurës dhe bukurisë. Zakonisht përdoret për të ndihmuar pastrimin e lëkurës, për shkak të vetive anti-inflamatore që ka.

Si mund të përmirësoni shëndetin e lëkurës tuaj me vajin e livandës?

Nga vaji i livandës mund të përfitojnë shumë lloje lëkurash. Kjo sepse ky vaj, mund të pakësojë aknet, të ndihmojë në shkëlqimin e fytyrës së thatë dhe të ulë rrudhat.

Vaji i livandës për fytyrë me prirje akneike

Aknet shpesh shfaqen kur lëkura juaj nuk ka mjaftueshëm vaj. Vaji i livandës hidraton butësisht lëkurën tuaj dhe nuk i bllokon poret. Ky vaj është antibakterial, që do të thotë se vret bakteret të cilat depërtojnë në lëkurën tuaj duke shkaktuar aknet. Kjo e bën të përsosur për parandalimin, qetësimin dhe shërimin e  e daljeve të dhimbshme të akneve.

Mund ta gjeni në produktet tona: Toner qetësues i akneve për fytyrë të yndyrshme, Serum me performancë të lartë për fytyrë të yndyrshme me tendencë akneike

 

Vaji i livandës për t’i dhënë shkëlqim fytyrës

Vaji i livandës mund të ndihmojë në shkëlqimin e lëkurës pasi ul inflamacionin. Mund të reduktojë dekolorimin e lëkurës, duke përfshirë edhe njollat e errëta. Vaji i livandës ndihmon në problemet e hiperpigmentimit dhe skuqjes.

Mund ta gjeni në produktet tona: Trajtim zbardhues për njollat e moshës, Krem tendosës për zonën e syve kundër qeskave dhe pigmentimit

 

Vaji i livandës kundër rrudhave

Radikalet e lira janë pjesërisht përgjegjëse për linjat e imta dhe rrudhat e fytyrës. Vaji i livandës është plot me antioksidantë, të cilat ju ndihmojnë të mbroni lëkurën nga radikalet e lira. Benefitet nga vaji i livandës janë të pafundme, dhe kjo mund të jetë një zgjidhjet perfekte për ta shtuar në rutinën e kujdesit për lëkurën tuaj.

Mund ta gjeni në produktet tona: Serum kundër rrudhave, Eliksiri I ditës kundër rrudhave